Pigerne spillede en særdeles flot kamp, med især i første halvleg, pres højt oppe på modstanderens banehalvdel. BIF pigerne var ellers blevet udfordret på mange områder i denne 1. Træningskamp. Da jeg havde ændret vort spille system til et mere aggressivt 4 - 4 - 2 system, men det løftede holdet samlet i flok og spillede de første 25 minutter Dragør helt i bund og var total spilstyrende. Pigerne satte første mål ind på hjørnespark i det 17 minut af første halvleg. Ida Bloch rettede sparket fra Karina, skarpt af ved første stolpe med hovedet og målmanden kunne ikke holde bolden. Desværre kunne jeg og tilskuerne ikke se noget ved første stolpe, da der var for tæt med piger i feltet. Men mål blev der og Ida skal roses for at lave en så fin detalje. Målet til 2 ? 0 var en også en lækkerbisken. Vore kanter trak simpelthen forsvaret mod hhv. højre og venstre og åbnede derved en ladeport af en dør, som Marie F. let kunne drible, løbe igennem og hun afsluttede sikkert fra kanten af feltet og i højre side af modstander målet, uden chance for målmanden. Marie var kampens bedste spiller denne lørdag. J stort tillykke.
Så faldt BIF lidt ned i tempo og lukke lidt op for Posen, så Dragør fik kort før halvlegen scoret et yderst flot mål, med indlæg fra v. kant og via angriber i mål, uden chance for Sara L. Så talt vi i halvlegen om igen at lægge tryk på Dragør, så denne 2-1 føring ikke blev sat over styr og dette satte pigerne i værk fra første fløjt. BIF producerede 7 ? 8 fine chancer og på godt solidt pres scorede Jane vort 3 mål efter ca. 15 min. Af 2. Halvleg. Pigerne fortsatte dog deres pres efter dette mål, men med lidt mindre succes, Dragør forsvaret havde i denne periode rigeligt at se til. Men så fik Dragør atter lidt bedre fat i de sidste 10 minutter af kampen og igen på et godt opspil i v. side fik deres angriber sat et mål ind.
Men så lukkede BIF forsvaret sig sammen i slutfasen og Dragør kom aldrig igen op i nærheden af målet. Så pigerne kunne denne kolde, vindblæste lørdag tager hjem med en god følelse af, at deres hold var og er i stand til at spille op med Mesterrække hold. Det var en god lørdag at være træner på, for det er altid rart at se noget man tror på lykkes.
Kaj J