Madsby Cup 2022 - Pige U13-2

"Solen skinner altid på en vinder."
Derfor skulle der kun 2 dage til, at alle piger og deltagende forældre havde fået lidt ekstra kulør.
Det var en helt fantastisk tur, som vi er sikker på, at alle der deltog, aldrig vil glemme.
Før der fortælles om det sportslige, så må der lige siges et par ord om kammeratskab. Vi, på teamet, har aldrig mødt et kammeratskab som dette. De her piger skal forældre og klub være særligt stolte af. Ud over at være venner indbyrdes, så blev de venner med resten af skolens overnattende piger. Alle fra U9 til U13 blev inviteret ind i fællesskabet, og alle hyggede sig særligt omkring Brøndby pigerne.
Og det til trods for at de dagligt måtte ligge øre til tilråb omkring deres klub fra børn og voksne. Pigerne griner bare og samler det til hævnen på banen. Og hvilken hævn, GULD.
Lørdag:
Placeringenskampe.
Vi kommer ud til en tung ujævn græsplæne. Nok den dårligste bane vi nogensinde har spillet på🎻. Pigerne var trætte og banen gjorde at vores vante spil på kunstbaner, ikke kunne praktiseres på samme måde. Det resulterer i at vi ikke kan spille hurtigt og ender ofte i taklinger. Vi var ikke forberedt på den fysik vi mødte fra de andre hold og vi ender på en 4. plads. Pigerne var skuffet men fik alligevel nydt resten af deres fridag med sjov og ballade på anlægget.
Søndag:
3 kampe og helst 3 sejr for at nå finalen.
Vi møder først de lokale fra Fredericia. Vi kommer hurtigt på 1-0 og så vil bolden ikke ind resten af kampen. Vi har nok 20 skud på mål men resultatet forbliver 1-0. Næste kamp er mod FC Damsø. FC Damsø stod om lørdagen og råbte efter vores Brøndby piger da de var ude og sejl. Så de skulle selvfølgelig ha' igen på banen. Vi klarede dem med 2-0.
Så var det Hellerup der stod for tur. Hellerup lå nr 2 og skulle bruge en sejr for at komme i finalen. Vi lå nr 1 og kunne nøjes med uafgjort. Kampen blev en voldsom kamp. Der blev kæmpet på banen og sidelinjen. Det var ikke en pæn kamp. Det var næsten amerikanske fodbold. Vi klare 0-0 og er så i finalen. Alle har kæmpet med alt hvad de har. Finalen lå 20 min efter sidste hårde kamp. Alle var trætte og mange af spillerne var småskadet og ømme overalt. Vi skulle møde VG, som har en del højere og større fysiske piger end os. Vi har set dem spille og vi vidste at her gjaldt det om fysik. Finalen starter og efter nogle minutter banker Clara et langskud op under overliggeren. 1-0. Vi kører på og 1 halvleg slutter. 2 halvleg når dårligt i gang før den bliver 1-1. Pigerne virkede et kort øjeblik knækket. Flere piger var flade nu og vores indstiftere var også udkørt. Men vi måtte skifte nogen ud. Nela som er vores defensive midt, måtte ind og spille angriber. Hun er på banen i få minutter og BANG så ligger den i nettet. 2-1 til os og guldmedaljerne er tæt på. Jeg har aldrig set nogen kæmpe så meget som pigerne gjorde her. Selv bænken og tilskuerne blev forpustet. VG kom med alt det sidste men vi kæmpede som galt det livet. Dommeren fløjter af og we are the champions lyder ud af højtaleren. Guldet var vundet. Hvis nogen havde fortjent at vinde så var det os. Man skulle tro at H.C Andersens eventyr, Den grimme ælling var skrevet til os.
Pigerne blev hyllet på balkonen efterfølgende efter at vi havde samlet os oven på sejren.
Nu venter næste finale mod Tåstrup den 18. Juni i Borup. Der spilles om Sjællandsmesterskabet. Vi vil hermed opfordre alle til at komme og bakke op med alt hvad i har. Så ryd kalenderen, inviteret hele familien og tag alle flag og alt hvad i har med og kom og oplev Danmarks sejeste pige 2. hold. U13.
Mvh
Teamet bag u13-2