Cheftræneren evaluerer 2020

Året 2020 er ikke et år, som kommer til at gå over i historien som et af de bedste rent resultatmæssigt.
Vi er blevet udfordret på flere fronter, men den største udfordring har selvfølgelig været Corona, som gjorde det svært at prioritere fodbolden først, og vi måtte alle tænke på vores sundhed.
Efter forårssæsonen måtte vi sige farvel til 3 vigtige spillere, som alle havde haft en enorm betydning for Brøndby, og for den måde vi gerne vil spille fodbold på i Brøndby igennem de sidste mange år.
Louise Winther måtte desværre indstille sin karriere med en rygskade, mens Julie Tavlo og Nicoline Sørensen ville prøve lykken i udlandet. Det er altid træls at miste dygtige spillere, men samtidig er vi også stolte over, at vi kan være med til at udvikle spillere til større adresser i udlandet.
Men på trods er de udfordringer, der er kommet i løbet af 2020, så har jeg kun ros til de spillere, som har været en del af vores trup i 2020. Vi har spillet gode kampe, og vi har spillet mindre gode kampe, men der har altid været en seriøsitet omkring vores træning, og spillerne har altid været godt forberedt, træningsparate, villige til at lære nyt og altid med godt humør.
Og netop derfor glæder jeg mig til at komme i gang med foråret. Der er så meget talent i den trup, som vi ikke fik helt forløst i 2020, så vi har alle forudsætninger for, at 2021 skal blive vores år.
Sidst, men ikke mindst skal der lyde en stor tak for støtten året igennem, og jeg ønsker jer alle en rigtig god jul og godt nytår.