Per Nielsen: Det kræver en sejr

Cheftræner Per Nielsen er klar over, at der er brugt meget energi på Champions League-kampene imod Lyon, men 2. pladsen i grundspillet skal sikres, og det kræver en sejr.
- Der er ingen tvivl om, at vi har brugt enormt mange kræfter og meget energi på Champions League de sidste uger, og det så vi desværre også i kampen mod AGF i søndags, men det er meget vigtigt for os at sikre 2. pladsen i grundspillet, som giver 8 point med over i slutspillet, og det kræver formentligt en sejr, så den går vi benhårdt efter.
Selvom AaB ligger sidst i ligaen og ikke kan ændre på den placering med kampen i morgen, skal de på ingen måde undervurderes.
- Vi møder et AaB-hold, der kan spille helt frit, da de placeringsmæssigt ikke har noget at spille for i kampen mod os, men de har mange dygtige spillere, som kan noget på egen hånd, så vi har stor respekt for dem, og vi skal bruge denne kamp til at komme tilbage på sporet i den hjemlige liga, så vi får et godt afsæt til slutspillet.
Kampen skal spilles på Aalborg Portland Park, og det er positivt set med Brøndby-briller.
- Det ser ud som om, at det er en god bane på stadion i Aalborg, hvilket er rigtig positivt for os, da det giver mulighed for at se mere af det spil, vi er kendt for og godt kan lide med tempo og høj kvalitet i pasningsspillet, så vi glæder os.
Der er kampstart kl. 14.00, og kampen kan ses via www.kvindeliga.dk.